Deputatul PSD Bogdan Ivan, fost ministru în mai multe guverne, a declarat că este responsabil pentru accidentul rutier în care a fost implicat joi, în municipiul Bistriţa. Acesta a explicat că nu a acordat prioritate unui autobuz pe care nu l-a observat din cauza soarelui.
„Eu am fost de vină pentru că nu am acordat prioritate unui autobuz pe care efectiv nu l-am văzut. Bătea soarele din direcţia din care a venit acel autobuz şi efectiv nu l-am văzut. Din fericire pentru mine şi familia mea, pentru că eram şi cu copilul meu de trei ani în maşină, a rămas doar cu câteva vânătăi şi cu o sperietură serioasă. Putea să fie o tragedie. A fost, repet, vina mea, pentru că nu am acordat prioritate acelui autobuz”, a declarat Bogdan Ivan, sâmbătă.
Accidentul s-a produs joi, în apropierea sediului Primăriei Bistriţa. În maşina condusă de Bogdan Ivan se aflau şi soţia, precum şi fiul lor în vârstă de trei ani.
Autoturismul condus de fostul ministru a intrat în coliziune cu un autobuz care circula regulamentar. În urma impactului, copilul politicianului a suferit câteva vânătăi, iar familia a trecut printr-o sperietură puternică, însă nimeni nu a fost grav rănit.
Bogdan Ivan a spus că îşi asumă întreaga responsabilitate pentru producerea accidentului şi a subliniat că incidentul se putea transforma într-o tragedie.





