Cîţu: Banii din PNRR care se vor aloca autorităţilor locale se vor duce pe proiecte nu pe criterii politice
Banii din PNRR care vor fi alocaţi autorităţilor locale se duc pe proiecte, nu pe criterii politice, a declarat premierul Florin Cîţu.
Banii din PNRR care vor fi alocaţi autorităţilor locale se duc pe proiecte, nu pe criterii politice, a declarat premierul Florin Cîţu.
Actorul Victor Rebengiuc a declarat duminică, în emisiunea „Insider Politic” de la Prima TV, că a fost vaccinat împotriva Covid-19 şi că îi priveşte „cu milă” pe cei care protestează faţă de măsurile impuse de autorităţi în contextul pandemiei.
Slovenia a început să submineze Biroul Procurorului Public European (EPPO), instituţia condusă de Laura Codruţa Kovesi, chiar înainte ca acesta să-şi înceapă efectiv activitatea.
Premierul Florin Cîţu, vicepreşedinte al PNL, a declarat că partidul are nevoie de o conducere care să vină cu elemente de noutate, precizând că se va asigura că PNL va fi cel puţin opt ani la guvernare.
Preşedintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj cu ocazia Zilei Românilor de Pretutindeni, care este sărbătorită în ultima duminică din luna mai.
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat duminică, după anunţul lui Florin Cîţu că va candida la şefia PNL, că „va fi un festival al democraţiei” în partid şi că va fi „o competiţie frumoasă”.
Premierul Florin Cîţu şi-a anunţat, duminică, candidatura la şefia PNL, cu o oră înainte de şedinţa Consiliului Naţional, într-o conferinţă de presă la sediul PNL din Modrogan.
Ludovic Orban, preşedintele PNL, a afirmat, sâmbătă, în cadrul unei vizite în judeţul Mureş, că există o “aşteptare, eventualitate, posibilitate, ca domnul Cîţu să îşi depună candidatura la funcţia de preşedinte al PNL”.
A fost potop în mai multe judeţe printre care şi Constanţa.
Un partid din Republica Moldova şi-a lansat campania electorală pentru alegerile parlamentare într-un mod inedit şi totodată straniu: o tânără a ieşit dintr-un coşciug şi a început să recite versuri patriotice dedicate Moldovei, care a fost „trădată”.
Experţii Fondului Monetar Internaţional sunt de părere că autorităţile române trebuie să relanseze lupta împotriva corupţiei precum şi eforturile de eficientizare a administraţiei publice şi de îmbunătăţire a guvernanţei întreprinderilor de stat, se arată în concluziile publica.
Cel mai important lucru pe care l-am realizat în cele două luni de când sunt şef al Gărzii de Mediu a fost să redau libertatea comisarilor de a-şi face treaba în teritoriu, fără niciun fel de presiune, de orice natură, şi de aici apar rezultatele, a spus Octavian Berceanu, şeful Gărzi.
Obiectivul autorităţilor, în prezent, este construirea României postpandemice.
Problema urşilor este scăpată de sub control iar în România nu există un cadrul legal adecvat pentru gestionarea acestei situaţii periculoase, afirmă viceliderul senatorilor UDMR, Fejer Laszlo-Odon, potrivit Agerpres.
Bashar al-Assad a fost declarat câştigătorul alegerilor prezidenţiale din Siria, în cadrul unui scrutin considerat „o farsă” de criticii săi.
Guvernul României a adoptat hotărârea de guvern prin care vor fi implementate noile relaxări ale restricţiilor anti-Covid la data de 1 iunie.
Croaţia ar putea adera la Spaţiul Schengen înaintea României şi Bulgariei, susţine un cotidian de la Zagreb, potrivit căruia cererea de aderare a celui mai nou stat din UE ar putea fi analizată separat.
Uriaşă campanie de imagine declanşată astăzi de cele mai înalte oficialităţi ale statului român.
Colegiul Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii cere anchetă în cazul recrutării, în ultimele două decenii ale dictaturii comuniste din România, ca surse, a mii de elevi care nu împliniseră vârsta majoratului.
Preşedintele Klaus Iohannis a vizitat, joi, cu ocazia Zilei Internaţionale a Medicinei de Urgenţă, Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului „Bagdasar-Arseni”, din Bucureşti.
Campania pro-vaccinare ia o nouă faţă- cea a premierului.
Florin Cîţu nu a prezentat în detaliu Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă nici parlamentarilor, şi nicijurnaliştilor.
Premierul Florin Cîţu a afirmat, miercuri seară, că are încredere că românii îşi doresc să treacă peste pandemie, iar vaccinarea este singura soluţie.