VIDEO Istoria s-a scris în direct şi în exclusivitate la PRIMA TV! România s-a CALIFICAT la EURO 2024!

În meciul decisiv pentru calificarea la Campionatul European din Germania, România a reuşit să câştige cu 2-1 partida cu Israelul.

Pentru tricolori au marcat Puşcaş (minutul 10) şi Ianis Hagi (minutul 63). Pentru Israel a marcat Zahavi (minutul 2). În minutul 74, Mihăilă a ratat incredibil din faţa porţii, iar atacantul Parmei a primit roşu direct în minutul 85 pentru un fault la Turgeman.

După egalul Elveţiei de acasă din această seară cu reprezentativa statului Kosovo, România este pe primul loc în grupă. Urmează meciul de pe Arena Naţională de marţi, România - Elveţia.

România s-a calificat la un turneu final după o pauză de opt ani.

Distribuie:envelope-fillEmail