Prima reacţie a lui Adrian Veştea, după ce Guvernul a fost respins: „Nu a fost votul pe care l-am sperat pentru România”

Prima reacţie a lui Adrian Veştea, după ce Guvernul a fost respins: „Nu a fost votul pe care l-am sperat pentru România”

Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veştea nu a reuşit să obţină votul de încredere al Parlamentului, punând capăt încercării sale de a forma un nou Executiv. În favoarea Cabinetului au votat doar 189 de parlamentari, insuficient pentru ca acesta să fie învestit, fiind necesar un număr de 233 de voturi pentru a trece.
La scurt timp după anunţarea rezultatului, Adrian Veştea a transmis un mesaj public pe Facebook, în care a reacţionat la eşecul votului şi a subliniat că respectă decizia legislativului, chiar dacă aceasta nu este cea pe care şi-ar fi dorit-o.
„Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran şi îl respect. Nu am cerut această poziţie pentru o funcţie ci am acceptat-o pentru că ţara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj. Asta rămâne valabil indiferent de rezultatul de azi. 47 de zile fără guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic”, a scris Adrian Veştea.
Nominalizarea lui Adrian Veştea pentru funcţia de prim-ministru a venit din partea preşedintelui Nicuşor Dan, într-o zi de duminică, imediat după ce prima variantă propusă pentru şefia Guvernului, Eugen Tomac, şi-a depus mandatul.
Decizia a stârnit numeroase reacţii în mediul politic, inclusiv în interiorul Partidului Naţional Liberal, formaţiunea din care face parte Adrian Veştea. În partid au apărut tensiuni, iar desemnarea sa a accentuat divergenţele dintre diferitele grupări interne.
Şansele Guvernului de a trece de votul Parlamentului depindeau într-o mare măsură de poziţia Alianţei pentru Unirea Românilor. Deşi liderul formaţiunii, George Simion, declarase anterior că partidul nu va susţine Cabinetul Veştea, chiar în ziua votului a avut loc o întâlnire între cei doi, după ce premierul desemnat s-a deplasat la sediul AUR pentru discuţii.
Posibilitatea ca AUR să îşi schimbe poziţia a generat tensiuni şi în interiorul partidului. Petrişor Peiu, considerat al doilea om din formaţiune, a anunţat că îşi va părăsi funcţiile de conducere în cazul în care AUR ar fi decis să acorde votul de încredere Guvernului propus de Adrian Veştea.
Luni seara, parlamentarii AUR au părăsit sala plenului înainte de vot. 
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu şi toţi oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare şi părăsim această sală sinonimă cu trădarea”, a spus liderul AUR, George Simion, de la tribuna Parlamentului. 

Distribuie:envelope-fillEmail
viewscnt
Proiect susținut de  
ULTIMELE ȘTIRI