Nicuşor Dan participă la Summit-ul Flancului Estic în Polonia: „Transmitem un mesaj de solidaritate”

Nicuşor Dan participă la Summit-ul Flancului Estic în Polonia: „Transmitem un mesaj de solidaritate”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a luat parte joi la Summitul Flancului Estic, desfăşurat în oraşul-port Gdansk, Polonia, reuniune dedicată consolidării securităţii în regiune şi coordonării poziţiei statelor aflate pe flancul estic al NATO şi al Uniunii Europene. La finalul întâlnirii, şeful statului român a susţinut o declaraţie de presă comună alături de premierul Poloniei, Donald Tusk, şi preşedintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.
În intervenţia sa, Nicuşor Dan a subliniat importanţa unităţii dintre statele participante, în contextul războiului din Ucraina şi al provocărilor de securitate generate de Rusia.
„Transmitem împreună un mesaj de unitate. Transmitem faptul că recunoaştem împreună Rusia ca ameninţare colectivă pentru ţările noastre. Transmitem un mesaj de solidaritate cu Ucraina şi de continuare a sprijinului faţă de războiul care îl aduce apărând în acelaşi timp Europa”, a declarat Nicuşor Dan, la finalul summitului.
Preşedintele a explicat că discuţiile au vizat şi proiectele comune de întărire a capacităţilor de apărare, inclusiv programele de înzestrare militară şi iniţiativele dedicate Flancului Estic. Totodată, România a susţinut includerea experienţei acumulate de Ucraina în dezvoltarea viitoarelor programe europene din domeniul apărării.
„A fost o ocazie, de asemenea, pentru a trece în revistă, şi cu participarea domnului Comisar şi a Preşedintei Comisiei Europene, pe unde suntem cu programele de echipare militară, unde, evident, ne interesează programul Eastern Flank Watch, dar ne interesează şi programele din cadru financiar multianual, şi aici am insistat pentru includerea experienţei Ucrainei în aceste programe, pentru a exista un echilibru dintre necesitatea de competitivitate şi necesitatea strategică pe obiectivele pe care le avem în ceea ce priveşte apărarea Flancului Estic”, a mai spus Nicuşor Dan.
Reuniunea s-a desfăşurat la Primăria din Gdansk, unde liderii europeni au participat, înaintea sesiunilor de lucru, la tradiţionala fotografie de grup. Premierul polonez Donald Tusk şi preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, au fost întâmpinaţi cu aplauze de oamenii prezenţi în zonă.
În cadrul summitului a fost anunţat şi faptul că următoarea reuniune a liderilor Flancului Estic va fi găzduită de România.
 

Afla mai multe desprenicusor dansummit flancul estic
Distribuie:envelope-fillEmail
viewscnt
Proiect susținut de  
ULTIMELE ȘTIRI