Liderul AUR, George Simion, susţine că viitorul Executiv nu va reuşi să obţină voturile necesare în Parlament şi anunţă că formaţiunea sa nu va susţine noul cabinet. În acelaşi timp, acesta îi solicită premierului desemnat Adrian Veştea să amâne votul sau să renunţe la mandat.
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat luni că, în cazul în care noul guvern va fi supus votului Parlamentului, acesta nu va beneficia de sprijinul parlamentarilor formaţiunii pe care o conduce. Totodată, liderul AUR a anunţat că îl aşteaptă pe premierul desemnat, Adrian Veştea, la sediul partidului până la ora 20.00, pentru o discuţie privind situaţia politică.
În cadrul unei conferinţe de presă susţinute la Parlament, George Simion a afirmat că România traversează o perioadă dificilă şi că este nevoie de dialog şi reconciliere naţională.
„Dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii şi alţii. Îl aşteptăm la sediul partidului pe domnul Adrian Veştea, îl aşteptăm pe domnul Nicuşor Dan să spună opiniei publice dacă voturile de care este atâta nevoie, de voturile AUR, dacă sunt bune sau nu sunt bune, să zică public, să zică şi într-o întrevedere pe care să o avem, dacă parlamentarii AUR mai sunt extremişti”, a afirmat George Simion.
Liderul AUR a reiterat faptul că prioritatea formaţiunii rămâne organizarea de alegeri anticipate şi a avertizat că lipsa dialogului politic ar putea conduce la iniţierea unor noi demersuri parlamentare.
„Eu fac un apel şi la premierul desemnat Veştea să predea mandatul sau să amâne acest vot, pentru că acest cabinet, în mod evident, mai ales după anunţul pe care îl fac, nu o să treacă de vot, nu va avea susţinerea 233 de parlamentari.
Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală în acest Parlament. Şi îl aştept pe domnul Veştea până diseară, la ora 20.00, la sediul formaţiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru ţară”, a precizat George Simion.
De asemenea, acesta a susţinut că AUR este dispus să participe la găsirea unor soluţii pentru ieşirea României din actuala criză politică şi economică, subliniind că mesajul central al partidului rămâne reconcilierea naţională.







