Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, consideră că desemnarea lui Adrian Veştea pentru funcţia de prim-ministru de către preşedintele Nicuşor Dan ar putea avea o explicaţie strict strategică. Liderul liberal susţine că nominalizarea a intervenit într-un moment în care negocierile pentru formarea unei majorităţi parlamentare se aflau într-o etapă sensibilă, iar alegerea lui Veştea ar fi urmărit schimbarea raportului de forţe dintre partidele implicate.
Într-o intervenţie la Digi24, Bolojan a explicat că, în orice negociere politică, actorii încearcă să identifice punctele vulnerabile ale adversarului pentru a influenţa deznodământul discuţiilor. În opinia sa, Adrian Veştea a fost perceput drept elementul cel mai uşor de folosit într-o astfel de strategie.
„Când vrei să spargi ceva, trebuie să vezi care este locul mai slab. Asta trebuie să-l întrebaţi pe domnul preşedinte, dar, dacă ar fi să fac o apreciere personală: veriga slabă”, a afirmat liderul PNL, sugerând că desemnarea lui Veştea a avut rolul de a modifica dinamica negocierilor pentru viitorul Guvern, potrivit News.ro.
Cu toate acestea, Bolojan a precizat că interpretarea îi aparţine şi că doar preşedintele Nicuşor Dan poate explica motivele reale care au stat la baza deciziei de a-l nominaliza pe liberal fără o consultare prealabilă cu conducerea partidului.
Întrebat dacă gestul şefului statului a provocat tensiuni în interiorul Partidului Naţional Liberal, Ilie Bolojan a răspuns că problema nu este relaţia cu Nicuşor Dan, ci modul în care a fost făcută nominalizarea.
„Evident că nu e un gest de fair-play. Şi nu este un gest în spiritul unei democraţii parlamentare, oricum s-ar spune”, a declarat liderul liberal.
Acesta a explicat că desemnarea unui reprezentant al unui partid fără o consultare cu formaţiunea din care acesta face parte nu reprezintă o practică politică firească şi poate genera tensiuni în interiorul respectivei organizaţii.
Ilie Bolojan a făcut şi o comparaţie cu propria sa experienţă politică, afirmând că, în cei aproximativ 30 de ani petrecuţi în PNL, s-a aflat de multe ori în dezacord cu deciziile conducerii, însă a ales să îşi exprime opiniile în interiorul partidului, fără a recurge la gesturi care să afecteze unitatea formaţiunii.
„Am fost pus de foarte multe ori în cei 30 de ani de membru PNL să asist la deciziile partidului cu care nu eram de acord, să votez împotrivă de foarte multe ori, să protestez în interior, dar am rămas în acest partid şi nu am făcut lucruri de genul acesta. Sau dacă totuşi deciziile acelui partid sunt incompatibile cu ceea ce vrei tu să faci, ce face un om decent? Pleacă demn, îşi anunţă colegii, îşi dă demisia, îşi pune mandatul. Dar când nu faci niciuna dintre ele, asta înseamnă motiv de tensiune”, a spus preşedintele PNL.
Nominalizarea lui Adrian Veştea a reprezentat o surpriză pentru o mare parte dintre liderii politici, în condiţiile în care aceasta a fost făcută fără consultarea conducerii PNL. Cu toate acestea, Ilie Bolojan a ţinut să sublinieze că nu există un conflict personal sau instituţional cu preşedintele Nicuşor Dan, precizând că relaţia dintre Guvern şi Administraţia Prezidenţială a funcţionat în parametri normali.







