Autorităţile fuseseră avertizate încă din 2019 că se face trafic cu pui de urs în România. Ministrul Mediului: Verificăm
Cazul revoltător al celor patru pui de urs scoşi din bârlog de patru angajaţi ai unei firme de exploatare forestieră din Neamţ a scos la iveală ipoteza existenţei unor reţele de trafic cu pui de urs.