Interviu cu Vlad Voiculescu: ”Am primit mai multe ameninţări cu moartea”
Fostul ministru al Sănătăţii, Vlad Voiculescu, susţine că a fost ameninţat cu moartea.
Fostul ministru al Sănătăţii, Vlad Voiculescu, susţine că a fost ameninţat cu moartea.
Premierul Florin Cîţu a afirmat că aşteaptă ca USR PLUS să desemneze noul ministru al Sănătăţii, punctând că discuţiile politice vor avea loc în cadrul coaliţiei, iar până când această desemnare va fi făcută, va asigura interimatul şi se va asigura că lucrurile funcţionează.
Un document intrat în posesia Digi24 arată că un grup de lucru pentru verificarea modului de raportare a deceselor COVID fusese înfiinţat, la 12 aprilie, la nivelul cabinetului fostului secretar de stat Andreea Moldovan.
Preşedintele Consiliului Naţional al PSD, Vasile Dîncu, a declarat că nu PSD îl va judeca pe Claudiu Manda, trimis în judecată de procurorii DNA, şi că, până în momentul în care i se va dovedi vinovăţia, acesta va fi susţinut în partid.
Un gest unilateral al premierului.
Fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu a declarat că în domeniul sănătăţii există un sistem care trăieşte pe banii statului şi că sunt carnete de partid în mai toate structurile, în timp ce pregătirea unor directori de instituţii este slabă.
Într-un comunicat de presă, funcţionarii publici din cadrul Ministerului Sănătăţii acuză criticile care aduse în spaţiul public şi cer Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici „să ia atitudine şi se protejeze profesioniştii la presiunea politică”.
După şedinţă de guvern de joi se părea că se liniştesc apele în coaliţie, dar ultimele evenimente demonstrează contrariul.
Vlad Voiculescu este gata să se întoarcă la Ministerul Sănătăţii în funcţia de ministru din care tocmai a fost demis şi consideră că aceasta este o opţiune care nu trebuie exclusă de liderii USR PLUS în negocierile cu PNL.
Alexandru Rafila a comentat la Digi24 afirmaţiile lui Vlad Voiculescu cu privire la raportarea eronată a numărului de morţi COVID.
Şefii de la Drumuri mai fac o încercare, a treia, pentru a construi centura Tecuciului, un drum cu o singură bandă pe sens şi o lungime de aproape 7 kilometri.
Ludovic Orban a declarat că afirmaţiile făcute de fostul ministru al Sănătăţii, Vlad Voiculescu, legate de numărul deceselor din cauza COVID-19 îi arată că premierul a luat o decizie corectă atunci când a hotărât să îl revoce.
La două zile după ce a fost demis de premierul Florin Cîţu, Vlad Voiculescu a făcut primele declaraţii.
Vlad Voiculescu a mai spus că a preluat un minister al Sănătăţii în colaps.
La două zile după ce a fost demis de premierul Florin Cîţu, Vlad Voiculescu a făcut primele declaraţii.
Aflat într-o vizită oficală la Cluj, Florin Cîţu i-a dat replica lui Vlad Voiculescu în urma declaraţiilor fără precendent din această dimineaţă.
Prim-ministru României, Florin Cîţu se află în judeţul Cluj, într-o vizită oficială.
Florin Cîţu a fost un premier şi un partener în coaliţie care nu a arătat onestitate şi transparenţă atunci când a luat decizia de a-l demite pe Vlad Voiculescu, a spus joi seara, la Digi24, Cristina Prună, deputat USR PLUS.
Vlad Voiculescu a făcut primele declaraţii, la două zile după ce a fost demis de la conducerea Ministerului Sănătăţii.
Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) anunţă, joi seară, că a contestat la Curtea de Apel Bucureşti restricţiile impuse de Guvern în timpul stării de alertă, fiind vizate inclusiv închiderea şcolilor, obligativitatea purtării măştii la orele de curs şi programul magazinelor.
Guvernul a aprobat în şedinţa de joi încă o comandă de vaccin împotriva COVID-19 produs de compania BioNTech / Pfizer, constând în peste 4 milioane de doze.
Peste 100 de foşti deputaţi şi senatori îşi vor pensiile speciale înapoi, la două luni de când au fost abrogate.