Vinales a câştigat fără probleme sprintul MotoGP de la Austin. Marquez a terminat al doilea, în timp ce Bagnaia abia pe opt

La ghidonul unei Aprilia, Maverick Vinales s-a impus fără emoţii. El a trecut linia de sosire cu peste 2 secunde avans, în detrimentul lui Marc Marquez, multiplul campion mondial pare că s-a regăsit la Gresini.

Podiumul a fost completat de Jorge Martin, care a avut calificări zbuciumate, marcate de 2 căzături. Deţinătorul titlului, Francesco Bagnaia a terminat pe locul 8, la aproape 10 secunde ecart de Vinales.

Cursele de pe traseul texan vor fi duminică, de la ora 19:00, în direct pe Prima Sport 2.