U BT Cluj, victorie spectaculoasă în EuroCup în faţa lui Hapoel Ierusalim

Campioana U Banca Transilvania Cluj a obţinut miercuri, în deplasare, a doua victorie din grupa B a BKT EuroCup, cu formaţia Hapoel Ierusalim, scor 81-73 (44-36), în etapa a V-a. Căpitanul lui U, Patrick Richard, s-a accidentat grav în minutul 9.

Principalii marcatori ai partidei au fost Harper 19 puncte, Carrington 11, Smith 10, pentru Hapoel, respectiv Guzman 20, Hervey 17, Simpson 15, Mokoka 14, pentru U BT Cluj. Meciul s-a jucat la Samokov (Bulgaria), din cauza conflictelor armate din Israel.

Căpitanul lui U BT Cluj, Patrick Richard, s-a accidentat grav la braţul şi umărul stâng în urma unei căzături care l-a făcut să ţipe de durere, în minutul 9, şi a fost transportat direct la spital.

În primele meciuri din grupa B, formaţia antrenată de Mihai Silvăşan a obţinut rezultatele: 86-93 cu Cedevita Olimpija Ljubljana, 73-84 cu JL Bourg, 96-105 cu Valencia Basket şi 103-67 cu Towers Hamburg.

Următoarea partidă pentru U BT Cluj va fi pe teren propriu, în 30 octombrie, cu Umana Reyer Veneţia.