Calea Victoriei din Bucureşti este exclusiv pietonală duminică, în cadrul evenimentului „Străzi Deschise”, pe tronsonul cuprins între Bulevardul Dacia şi Splaiul Independenţei.
Primăria Capitalei anunţă că acesta este al nouălea weekend al proiectului, tema ediţiei fiind „Bucureştiul rezilient: patrimoniu, comunitate şi siguranţă urbană”.
Programul zilei include:
- 11:00 – 12:30 – tur ghidat „Explorează Bucureştiul la pas pe Calea Victoriei”, susţinut de ghidul cultural şi istoric Anita Sterea. Turul începe la Statuia Ecvestră a Regelui Carol I şi se încheie la Muzeul Naţional de Istorie a României.
- 17:00 – 18:30 – dezbaterea „Reducerea riscului seismic – un efort comun”, organizată în Piaţa Revoluţiei şi moderată de Răzvan Munteanu, alături de specialişti în domeniu.
- De la ora 17:00 – vizitarea expoziţiei „Reducerea riscului seismic – un efort comun”, în Piaţa Revoluţiei.
- 18:00 – 20:00 – evenimentul „La pas cu drepturile tale prin Europa”, o sesiune de informare dedicată drepturilor consumatorilor europeni, găzduită de Muzeul Naţional de Istorie a României.
Calea Victoriei va rămâne închisă traficului rutier şi deschisă pietonilor până la ora 22:00.







