Competiţia World Challenge Cup la gimnastică ritmică, găzduită în acest weekend la BT Arena din Cluj-Napoca, a fost umbrită de un conflict cu implicaţii politice şi diplomatice. Federaţia Rusă de Gimnastică şi-a retras toate sportivele înscrise în concurs după ce autorităţile locale au anunţat că nu vor permite arborarea drapelului Rusiei şi intonarea imnului naţional în cazul unor eventuale victorii.
Decizia a venit după ce primarul Emil Boc a declarat public, înaintea startului competiţiei, că simbolurile oficiale ale Federaţiei Ruse nu vor fi utilizate la eveniment, argumentând că România şi Uniunea Europeană condamnă agresiunea militară a Rusiei împotriva Ucrainei.
Hotărârea municipalităţii a generat controverse deoarece, din 17 mai 2026, Federaţia Internaţională de Gimnastică (World Gymnastics) a ridicat restricţiile impuse sportivilor din Rusia şi Belarus, permiţând participarea acestora sub propriul drapel şi cu intonarea imnurilor naţionale, potrivit Cotidianul.ro.
Competiţia de la Cluj beneficiază şi de finanţare din partea administraţiei locale. Consiliul Local a aprobat în luna iunie alocarea sumei de 330.000 de lei pentru organizarea evenimentului, fără ca hotărârea să prevadă condiţii privind utilizarea simbolurilor naţionale ale statelor participante. Fondurile au fost acordate pentru susţinerea organizării şi promovării World Challenge Cup, iar la momentul aprobării noile reguli ale federaţiei internaţionale erau deja în vigoare.
În cele din urmă, Federaţia Rusă a decis retragerea celor opt sportive înscrise în competiţie. Cele două gimnaste din Belarus au rămas în concurs, însă în transmisiunea oficială şi în arena sportivă au fost reprezentate prin steaguri albe, neutre. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi pe panoul cu steagurile celor 32 de ţări participante.
„Organizatorii ne-au informat verbal că steagul naţional al Federaţiei Ruse nu va fi arborat în arenă şi că imnul naţional nu va fi intonat în cazul victoriilor gimnastelor ruse”, a declarat Linar Ginatullin, purtătorul de cuvânt al departamentului de gimnastică ritmică al Federaţiei Ruse de Gimnastică.
Acesta a susţinut că: „Aceasta reprezintă o încălcare directă a deciziei din luna mai a Comitetului Executiv al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică (World Gymnastics), în temeiul căreia gimnastelor ruse li s-au restabilit pe deplin drepturile”, precizând că federaţia sportivă rusă va solicita respectarea regulamentelor internaţionale.
Ulterior, şi Ambasada Federaţiei Ruse la Bucureşti a criticat autorităţile române, afirmând: „Autorităţile locale au refuzat să ofere delegaţiei noastre posibilitatea de a evolua sub Drapelul de Stat al Federaţiei Ruse şi cu intonarea Imnului de Stat al Federaţiei Ruse. Acest fapt contravine principiilor fundamentale ale Cartei Olimpice, care prevăd egalitatea participanţilor la competiţiile sportive şi inadmisibilitatea discriminării pe criterii de cetăţenie sau apartenenţă naţională”.
De cealaltă parte, Emil Boc şi-a apărat poziţia într-o intervenţie transmisă pe Facebook, explicând că „nu se va intona imnul Rusiei şi nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această ţară.” Edilul a insistat că „Nu este o formă de protest faţă de sportivi, nu am nimic cu sportul, susţin sportul”, însă consideră că „nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o ţară a Uniunii Europene”.
Preşedinta Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică, Irina Deleanu, a recunoscut că organizatorii se află într-o situaţie dificilă, între regulamentele World Gymnastics şi poziţia autorităţilor locale. Ea a atras atenţia că „în această competiţie vorbim de nişte copiik iar sportul nu ar trebui să aibă vreo legătură cu politica.”
Totodată, aceasta a avertizat că actualul conflict ar putea afecta candidatura Clujului pentru organizarea Campionatului Mondial de gimnastică ritmică pentru junioare din 2027 şi ar putea genera sancţiuni din partea federaţiei internaţionale.







