Preşedintele Nicuşor Dan participă joi la Summitul Flancului Estic de la Gdansk. Discuţiile vizează întărirea apărării europene şi coordonarea cu NATO

Preşedintele Nicuşor Dan participă joi la Summitul Flancului Estic de la Gdansk. Discuţiile vizează întărirea apărării europene şi coordonarea cu NATO

Preşedintele României, Nicuşor Dan, participă joi la Summitul Flancului Estic de la Gdansk, unde liderii europeni vor discuta consolidarea apărării comune şi coordonarea cu NATO. Reuniunea vizează implementarea Planului Readiness 2030 şi întărirea securităţii la graniţele estice ale Uniunii Europene.

Preşedintele României, Nicuşor Dan, participă joi la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), organizată la Gdansk, în Polonia. Evenimentul reuneşte lideri din statele membre UE aflate în proximitatea Federaţiei Ruse, într-un context de securitate regională aflat în continuă evoluţie.

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, summitul este găzduit de prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, şi îi reuneşte pe preşedinţii României şi Lituaniei, precum şi pe prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei şi Letoniei. Prima reuniune a Formatului Helsinki a avut loc în Finlanda, la 16 decembrie 2025.

Agenda discuţiilor este centrată pe coordonarea statelor de pe Flancul Estic al Uniunii Europene pentru implementarea Planului Readiness 2030 şi pentru utilizarea eficientă a instrumentelor europene destinate consolidării capacităţilor de apărare şi dezvoltării industriei europene de profil.

În cadrul reuniunii, Nicuşor Dan va prezenta eforturile realizate la nivel naţional pentru întărirea capacităţilor de apărare şi descurajare. Acestea includ participarea la programul SAFE şi la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI), precum şi dezvoltarea Hub-ului de Securitate de la Marea Neagră.

„Preşedintele României va prezenta liderilor europeni eforturile depuse la nivel naţional pentru întărirea capabilităţilor de apărare şi descurajare, inclusiv prin participarea ţării noastre la programul SAFE şi la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI).

Totodată, Şeful statului va informa cu privire la stadiul Hub-ului de Securitate de la Marea Neagră şi includerea, la propunerea României, a unui nou pilon în proiectul Eastern Flank Watch privind conştientizarea situaţiei în domeniul maritim (Maritime Domain Awareness)”, arată comunicatul oficia.

De asemenea, Nicuşor Dan va propune o coordonare mai strânsă în negocierile privind viitorul Cadru Financiar Multianual al UE, cu accent pe finanţarea domeniului apărării şi pe dezvoltarea infrastructurii cu dublă utilizare.

„România contribuie la consolidarea Flancului Estic prin dezvoltarea şi modernizarea capacităţilor naţionale de apărare, a industriei de apărare şi prin participarea la misiunile civile şi militare ale UE şi NATO din această regiune (ex. misiuni de poliţie aeriană, organizarea de exerciţii periodice etc.).

Astfel, în perspectiva Summitului NATO de la Ankara, România şi celelalte state UE aflate pe Flancul Estic pledează pentru asigurarea unei complementarităţi între eforturile UE şi NATO în domeniul apărării şi pentru consolidarea relaţiei transatlantice”, mai transmite Administraţia Prezidenţială.

Afla mai multe desprenicusor dansummitnato
Distribuie:envelope-fillEmail
viewscnt
Proiect susținut de  
ULTIMELE ȘTIRI