Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, la comemorarea a 85 de ani de la Pogromul de la Iaşi, că memoria victimelor trebuie păstrată vie, avertizând că extremismul, discursul instigator la ură şi revizionismul istoric reprezintă în continuare pericole reale pentru societate.
În mesajul prezentat la ceremonia organizată la Cimitirul Evreiesc din Iaşi, şeful statului a subliniat că Pogromul din iunie 1941 rămâne una dintre cele mai tragice pagini din istoria României şi o consecinţă a antisemitismului, intoleranţei şi urii.
„Comemorarea nu este doar un act de aducere-aminte, ci şi o expresie a respectului pentru demnitatea umană şi o garanţie că lecţiile trecutului nu vor fi uitate. Pogromul de la Iaşi nu a reprezentat doar tragedia unei comunităţi, ci şi o traumă profundă pentru întreaga societate românească”, a transmis preşedintele.
Nicuşor Dan a avertizat că manifestările extremiste continuă să reprezinte o ameninţare.
„Această comemorare este şi un avertisment. Ne reaminteşte că pericolul nu a dispărut, că extremismul şi revizionismul istoric, adesea mascate în formule aparent legitime de discurs public, rămân tentaţii reale”, a afirmat acesta.
Preşedintele a subliniat că educaţia este cea mai importantă metodă de prevenire a unor astfel de tragedii, considerând că tinerii trebuie să cunoască adevărul despre Holocaust şi despre responsabilităţile care au făcut posibile aceste crime.
De asemenea, Nicuşor Dan a apreciat că România a făcut progrese în combaterea antisemitismului, rasismului, xenofobiei şi discursului instigator la ură, însă a subliniat că asumarea trecutului trebuie să rămână un proces continuu.
La ceremonia de comemorare de la Iaşi a fost prezent şi preşedintele Israelului, Isaac Herzog, care urmează să aibă luni o întâlnire cu preşedintele Nicuşor Dan.






