Primarul municipiului Craiova, Lia Olguţa Vasilescu, susţine că un guvern monocolor PSD condus de Sorin Grindeanu ar putea obţine votul de învestitură în Parlament, dacă ar beneficia şi de sprijinul UDMR.
„Dacă am avea voturile de la UDMR, vă spun că un guvern Grindeanu ar trece fără probleme. Eu am auzit că sigur că vor susţine şi un guvern de dreapta, din care să facă parte, dar dacă desemnarea ar fi făcută pentru Sorin Grindeanu cu un guvern monocolor PSD, eu am înţeles că l-ar susţine UDMR”, a declarat Lia Olguţa Vasilescu, după şedinţa Organizaţiei de Femei a PSD.
Aceasta a afirmat că PSD este pregătit să intre la guvernare şi consideră că numărul de voturi obţinut în Parlament de guvernul propus anterior de Adrian Veştea poate reprezenta baza unei noi încercări.
„Noi suntem pregătiţi să intrăm la guvernare. (...) Cred că s-a dovedit la ultimul guvern, Veştea, care nu a trecut de Parlamentul României, dar a obţinut un număr de voturi. Cred că acele voturi pot să fie un punct de pornire pentru un guvern Grindeanu”, a spus Vasilescu.
Liderul PSD a adăugat că, în cazul în care UDMR s-ar alătura social-democraţilor, executivul ar putea trece fără dificultăţi de votul Parlamentului.
„Dacă UDMR-ul ar veni alături, nu ar fi niciun fel de problemă să trecem guvernul prin Parlament. Dacă UDMR-ul nu vine alături şi este pe partea dreaptă, noi am anunţat că nu putem să votăm un guvern din care nu facem parte”, a precizat ea.
Vasilescu a criticat şi prelungirea interimatului de la Palatul Victoria, susţinând că blocajul politic este provocat de refuzul unei singure persoane de a renunţa la funcţie.
„Situaţia de interimat este cauzată de un singur om, fiindcă nu vrea să plece de acolo”, a afirmat Lia Olguţa Vasilescu.





