Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, pentru ziua de miercuri, o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă în intervalul orar 12:00 – 21:00, care vizează aproape jumătate din teritoriul României.
Meteorologii avertizează că în zonele aflate sub incidenţa avertizării sunt aşteptate ploi torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii şi căderi de grindină. În paralel, rămâne în vigoare şi un Cod galben de caniculă pentru mai multe judeţe, iar de joi aria afectată de temperaturile ridicate se va extinde în cea mai mare parte a ţării.
Potrivit prognozei ANM, fenomenele de instabilitate atmosferică vor afecta nordul Olteniei, nordul Dobrogei, nordul şi nord-estul Munteniei, sudul Moldovei, precum şi cea mai mare parte a zonelor montane. În aceste regiuni sunt prognozate averse cu caracter torenţial, frecvente descărcări electrice şi rafale de vânt ce pot ajunge la viteze cuprinse între 50 şi 70 km/h. Izolat, furtunile pot fi însoţite de vijelii şi grindină de dimensiuni mici şi medii, cu diametrul cuprins între unu şi patru centimetri.
Meteorologii avertizează că în intervale scurte, de una până la trei ore, sau prin acumulare, cantităţile de apă vor ajunge în mod obişnuit la 15-25 de litri pe metrul pătrat, iar local pot depăşi 40-50 de litri pe metrul pătrat, existând riscul producerii unor acumulări importante de apă.
În acelaşi timp, vremea va deveni deosebit de caldă în Crişana, nordul Banatului, Maramureş şi în nordul şi nord-vestul Transilvaniei. În aceste regiuni, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi, ceea ce va accentua disconfortul termic.
Meteorologii anunţă că valul de căldură se va extinde joi, 25 iunie, în cea mai mare parte a ţării. Banatul, Crişana, Maramureşul, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, precum şi sudul şi estul Moldovei se vor confrunta cu temperaturi ridicate pentru această perioadă a anului.
Valorile maxime vor oscila între 30 şi 35 de grade Celsius, iar în vestul şi nord-vestul ţării, izolat, se vor înregistra condiţii de caniculă. În special în zonele de câmpie, senzaţia de căldură va fi accentuată de umiditatea ridicată, indicele temperatură-umezeală urmând să atingă şi chiar să depăşească uşor pragul critic.
Specialiştii recomandă populaţiei să urmărească actualizările emise de ANM şi să evite deplasările în timpul fenomenelor meteo severe sau expunerea prelungită la soare în intervalele cu temperaturi extreme.







