Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) avertizează că România intră într-un nou episod de vreme deosebit de caldă, însoţită de disconfort termic accentuat şi fenomene de instabilitate atmosferică. Pentru următoarele două zile, meteorologii au emis atât informări generale privind temperaturile ridicate, cât şi mai multe avertizări Cod galben, care vizează canicula şi furtunile.
Potrivit prognozei, informarea meteorologică este valabilă de marţi, ora 10:00, până miercuri, ora 21:00. În acest interval, vremea va rămâne călduroasă în cea mai mare parte a ţării, în special în regiunile de câmpie din vest, nord-vest, sud şi sud-est. Valorile maxime vor fi cuprinse între 24 şi 34 de grade Celsius, cele mai ridicate temperaturi fiind estimate în nord-vestul şi sudul ţării. În zonele depresionare şi în regiunile afectate de instabilitate atmosferică, temperaturile vor fi ceva mai scăzute.
Marţi, între orele 12:00 şi 21:00, 15 judeţe din Crişana, Maramureş, nordul Banatului, nordul şi centrul Transilvaniei, sudul Moldovei şi estul Munteniei vor intra sub incidenţa unui Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate.
Printre judeţele vizate se numără Satu Mare, Maramureş, Bihor, Arad, Timiş, Cluj, Sălaj, Mureş, Bistriţa-Năsăud, Galaţi, Brăila, Ialomiţa şi Călăraşi, precum şi cea mai mare parte a judeţelor Buzău şi Vrancea.
Meteorologii estimează maxime cuprinse între 30 şi 33 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va ajunge la pragul critic de 80 de unităţi, ceea ce va amplifica senzaţia de disconfort termic.
Miercuri, avertizarea de caniculă se va restrânge către vestul şi nord-vestul ţării. Judeţele Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Bihor, Arad şi Timiş vor înregistra temperaturi maxime între 30 şi 34 de grade, iar indicele ITU va atinge din nou nivelul critic.
Pe lângă temperaturile ridicate, ANM avertizează că marţi vor apărea şi fenomene severe de instabilitate atmosferică în 28 de judeţe din Banat, Oltenia, vestul şi nordul Munteniei, precum şi în zona montană.
Sunt prognozate averse torenţiale, descărcări electrice, rafale de vânt cu viteze de 50-70 km/h, vijelii şi căderi de grindină cu diametrul cuprins între unu şi patru centimetri. În intervale scurte, cantităţile de apă pot ajunge la 25 de litri pe metru pătrat, iar local pot depăşi 40-50 l/mp.
Un nou Cod galben pentru instabilitate atmosferică va fi în vigoare şi miercuri, în special în zonele montane din centrul şi vestul ţării, dar şi în judeţe precum Hunedoara, Covasna, Braşov, Harghita, Mureş, Bacău, Neamţ, Vrancea şi Buzău. Şi în restul ţării sunt posibile, pe arii restrânse, manifestări specifice furtunilor de vară.
Capitala va avea parte de două zile călduroase, cu un nivel ridicat al disconfortului termic. Marţi, temperatura maximă va ajunge la aproximativ 31 de grade, iar indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Cerul va fi variabil, însă după-amiaza cresc şansele pentru averse şi descărcări electrice.
Miercuri, valorile termice vor rămâne apropiate, cu maxime în jurul a 30 de grade. Spre după-amiază sunt aşteptate înnorări accentuate, ploi torenţiale, intensificări ale vântului şi, izolat, grindină, semn că instabilitatea atmosferică se va accentua şi în zona Capitalei.







