Fostul ministru al Sănătăţii Alexandru Rogobete îi reproşează premierului interimar Ilie Bolojan că a blocat scoaterea la concurs a unor posturi de medici, susţinând că, în acest fel, peste 2.000 de tineri specialişti au rămas fără posibilitatea de a profesa, în timp ce spitalele se confruntă cu lipsă de personal.
Într-o postare pe Facebook, Rogobete afirmă că, în perioada în care a condus Ministerul Sănătăţii, a semnat peste 2.000 de diplome de medic specialist, însă mulţi dintre aceştia au ajuns şomeri.
„Ca fost ministru al Sănătăţii am semnat peste 2.000 de diplome de medic specialist. (...) Ştiţi ce au primit mai departe? În foarte multe cazuri, şomeri!”, a transmis fostul ministru.
Acesta susţine că Ilie Bolojan nu a fost de acord cu organizarea concursurilor pentru ocuparea posturilor vacante din spitale, „nici măcar când acestea le erau necesare”.
Rogobete afirmă că managerii de spitale reclamau lipsa personalului medical, în timp ce medicii proaspăt specialişti nu îşi găseau locuri de muncă.
„Pacienţii aveau dreptate când cereau medici. Colegii mei aveau dreptate când cereau locuri de muncă. (...) Aceasta este reforma?”, întreabă fostul ministru.
El susţine că termenul „reformă” este folosit mai degrabă ca instrument de comunicare decât ca politică publică.
„Nu faceţi nicio reformă. Nici dumneavoastră, nici cei care vă înconjoară. Vă folosiţi doar de cuvântul «reformă» pentru că aţi înţeles că are priză în mentalul colectiv”, afirmă Rogobete.
În final, fostul ministru îi transmite premierului interimar că o reformă se măsoară prin rezultate, nu prin sloganuri.
„Domnule Bolojan, opriţi-vă! Lăsaţi România să meargă înainte prin fapte, nu prin etichete”, a conchis Alexandru Rogobete.







