Simona Halep, calificată în sferturi la Dubai, după o victorie contra Gabrielei Ruse

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 768.680 de dolari, după ce a învins-o pe conaţionala sa Elena-Gabriela Ruse cu 6-3, 6-2.

Halep (30 ani, 23 WTA) a obţinut victoria în doar 69 de minute. Fostul lider mondial a condus ostilităţile tot timpul, având 2-0 în primul set şi 3-0 în actul secund.

Halep a reuşit 6 aşi, şi-a pierdut o singură dată serviciul, iar numărul de erori neforţate a fost net mai mare din partea Gabrielei (37-25).

Ruse (24 ani, 59 WTA), venită din calificări, reuşise un rezultat de senzaţie în primul tur, 6-3, 5-7, 6-4 cu spaniola Paula Badosa (5 WTA), prima sa victorie în faţa unei jucătoare din top 10.

Halep, campioană în 2015 şi 2020 la Dubai, a câştigat şi primele sale meciuri directe cu Ruse, anul trecut la Transylvania Open, în primul tur, cu 6-1, 6-2, şi anul acesta la Melbourne Summer Set 1, în optimi, cu 6-2, 6-1.

Ruse rămâne cu un cec de 9.000 de dolari şi 80 de puncte WTA, în timp ce Halep şi-a asigurat 17.500 de dolari şi 100 de puncte WTA. Halep se află pentru a patra oară în sferturi la Dubai.

Următoarea adversară a Simonei va fi tunisianca Ons Jabeur, care a trecut în optimi de americanca Jessica Pegula, cu 6-3, 6-1.

Halep şi Jabeur (27 ani, 10 WTA) s-au înfruntat până acum de două ori, scorul fiind egal, 1-1. În 2018, în primul tur la Beijing, tunisianca profita de abandonul Simonei după un set câştigat cu 6-1. În 2020, în optimi la Dubai, Halep a câştigat cu 1-6, 6-2, 7-6 (7).

În alt meci jucat miercuri, în primul tur la dublu, Raluca Olaru şi ucraineanca Nadia Kicenok au fost întrecute de favoritele numărul doi, Veronica Kudermetova (Rusia)/Elise Mertens (Belgia), cu 7-6 (4), 4-6, 10-6, după o oră şi 53 de minute.

Învinsele vor fi răsplătite cu un cec de 3.900 de dolari şi un punct WTA la dublu.