Meciul de tenis care a intrat în istorie: s-a încheiat la ora locală 04:55

Alexander Zverev, campionul olimpic en titre, a încheiat la ora locală 4:55 meciul său cu americanul Jenson Brooksby, din primul tur al turneului ATP de la Acapulco (Ciudad de Mexico).

Partida, care a debutat în jurul orei 1:30, a fost câştigată de Zverev cu 3-6, 7-6 (11/10), 6-3, după trei ore şi 19 minute de joc, iar spectatorii prezenţi pe arenă au rămas în tribune până la finalul jocului, în zorii zilei de marţi.

Doar setul al doilea al acestei întâlniri a durat 111 minute, fiind câştigat de german la tiebreak.

Conform postului Tennis TV, meciul dintre Zverev şi Brooskby a intrat în istorie, depăşind confruntarea pe care australianul Leyton Hewitt şi cipriotul Marcos Baghdatis au disputat-o la Australian Open 2008, încheiată la ora locală 4:34.

În turul următor la Acapulco, Alexander Zverev îl va avea ca adversar pe polonezul Peter Gojowczyk, care a dispus în meciul de debut, cu 6-4, 6-4, de americanul Brandon Nakashima.

Distribuie:envelope-fillEmail