David Popovici, aur la 100 de metri liber

"Succesul vine din a şti că ai dat tot ce ai mai bun, pentru a deveni cea mai bună versiune de care eşti capabil!" Sunt
cuvintele senzaţionalului David Popovici, imediat după ce a doborât un nou record! Fenomenul nataţiei româneşti a reuşit
să câştige medalia de aur şi să bată recordul mondial, în finala probei de 100 de metri liber, de la Campionatul European din Italia! Iar felicitările au venit în primul rând de la cel care a deţinut până acum acest record!

Acesta este momentul care l-a făcut pe Popovici din nou campion. Fenomenul nataţiei româneşti a cucerit medalia de
aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de la Roma. Românul a reuşit să stabilească un nou record
mondial cu timpul de 46,86 de secunde. Recordul mondial la proba de 100 de metri liber a fost stabilit tot la Roma în anul 2009. Înotătorul Cesar Cielo Filho a reuşit atunci să scoată un timp de 46,91. După finala lui Popovici, brazilianul i-a
transmis un mesaj pe pagina sa de Instagram.

Presa internaţională a marcat şi de această dată performanţele lui David Popovici. "Baby Fenomeno. Fenomenul român, care într-o lună va împlini 18 ani, a câştigat aurul la Europene de la Roma în cursa regină", a scris Gazzetta dello Sport. "La doar 17 ani, David Popovici a confirmat toate aşteptările, dominând clar finala la 100 de metri liber sâmbătă", a relatat L'Equipe.

Distribuie:envelope-fillEmail